Koeajettu: Renault Grand Scénic Tce 130 (20.11.)
Uusi Renault Grand Scénic on paljon vartijana. . Kilpailu on kokoluokassa kovaa. Millä eväin Grand Scénic lähtee taisteluun mukaan?
Uusi Grand Scénicin perustuu Scénic I ja Scénic II malleihin. Autossa on istuimia kolmessa rivissä. Scénicissä takarivissä mahtuu istumaan kohtuullisesti myös aikuiset.Tila-autolta odotetaan hyvää tilojen muunneltavuutta. Keski- ja takarivin istuimia voidaan muunnella helposti. Ne voidaan myös ottaa pois kokonaan käytöstä.
Renault Grand Scénicin säilytystilat ovat erityisen monipuoliset. Tavaratila muuntuu 0,2 kuutiosta vähän yli kahden kuution tilaksi penkkien järjestelyillä.
Dieselvaihtoehtoina autoon löytyy 110 ja 130 hevosvoiman versiot. Bensiinikoneita valikoimassa on kolme.
Ajossa auto osoittautui yllättävän hiljaiseksi niin moottoritiellä kuin kaupungissakin. Renault Grand Scénic toimii hyvin kaikilla alustoilla. Auto on kokonaisuudessaan miellyttävä paketti.
Mainos
Uutisesta ei yhtään kommenttia