Sebastian Vettel starttasi paalulta ja johti Red Bullillaan Bahrainin kisasta ensimmäiset 34 kierrosta. Pakosarjavian takia hän joutui kuitenkin hidastamaan ja putosi tuloksissa neljänneksi.
- Kaikki oli positiivistä paitsi tämä tekninen vika. Lauantaiaamusta eteenpäin olimme nopeimpia. Kontrolloin hyvin kisaa ja taktiikka oli hyvä. 15-20 kierrosta ennen loppua menetin kuitenkin vauhtia. En tiedä mitä tapahtui, mutta jotain teknistä meni rikki. Onneksi pystyin jatkamaan, mutta meidän olisi pitänyt voittaa, harmitteli Vettel Red Bullin tiedotteessa.
Tilanne oli Vettelin mukaan hyvin hankala.
- Ei sellainen helppoa ole. Johdat kisaa, kaikki menee hyvin ja yhtäkkiä tulee vika, josta ei tiedä, meneekö tilanne parempaan vai huonompaan suuntaan. Se maksoi paljon, mutta ainakin saavutimme 12 tärkeää pistettä, kommentoi Vettel.
Sport Content

Uutisesta ei yhtään kommenttia