Bruno Senna.
Hispanian autot pääsivät sentään lähtemään (14.03.)

Hispania-talli sai autonsa radalle Bahrainin kisassa ja täytti tavoitteensa, sillä tallin osallistuminen F1-kauteen oli pitkään ollut epävarmaa.

Bruno Senna sai ajettua 18 kierrosta, mutta Karun Chandhokin matkanteko päättyi jo ensimmäisellä kierroksella.

- Anteeksi, mutta tämä oli vasta viides kierrokseni tällä radalla. Osuin pomppuun radan uudella osalla, jolla aiemmin olin ajanut viikonloppuna vain neljä kierrosta, selitteli intialainen Chandhok lyhyeksi jäänyttä ensimmäistä kisaansa F1:ssä.

Sennan kisa päättyi moottorin ylikuumenemiseen.

- Oli helpotus ajaa niinkin paljon kierroksia. Kaikki meni hyvin pienestä aliohjautuvuudesta huolimatta. Sitten takaosa alkoi täristä ja auto yhtäkkiä pysähtyi. Pitää tutkia, mitä tapahtui, kommentoi Ayrton Sennan sisarenpoika Hispanian tiedotteessa.

Sport Content

Muut aiheeseen liittyvät artikkelit
Lukijoiden kommentit uutisesta (0 viestiä):
Uutisesta ei yhtään kommenttia