Formula ykkösten Toro Rosso-talli on tänä vuonna uudessa tilanteessa, sillä ensi kertaa talli on joutunut rakentamaan autonsa itse. Aiemmin talli on saanut valmiin auton omistajaltaan Red Bullilta, mutta nyt säännöt ovat muuttuneet.
Bahrainin GP osoitti, ettei Toro Rosson vauhti toistaiseksi riitä pisteille. Jaime Alguersuari oli maalissa 13:s ja Sebastien Buemi keskeytti kolme kierrosta ennen loppua hydrauliikkavikaan.
- Positiivistä oli, että pääsin maaliin. Meillä on paljon parannettavaa. Uskoisin, että voisimme taistella pisteistä seitsemännen ja yhdennentoista kisan välillä. Olen nyt paljon paremmassa fyysisessä kunnossa kuin viime vuonna, kertoi Alguersuari Toro Rosson tiedotteessa.
- Varikolla menetin liian monta sijaa. Jumiuduin Jaimen taakse, enkä pystynyt ohittamaan ja kolme kierrosta ennen maalia auto yhtäkkiä pysähtyi. Kovaa rakkautta, kommentoi Buemi.
Sport Content

Uutisesta ei yhtään kommenttia