Red Bull vinoilee valittajille (29.08.)

Red Bullin F1-tallin konsultti Helmut Marko kertoo itävaltalaiselle Kleine Zeitung-lehdelle tallin auton vilppiepäilyjen johtuvan vain muiden tallien kateudesta. Markon mukaan Red Bullista on tehty tutkintapyyntöjä, koska suurempien tallien on vaikea hyväksyä pienempien tallien menestymistä.

- Kyse ei ole pelkästään menestyksestämme. Meillä on vasta kolmanneksi suurin budjetti F1:ssä. Mutta olemme yksityistalli ja se satuttaa monia, kertoo Marko.

Markon mukaan Red Bullin menestys johtunee myös siitä, ettei talli keskity muiden tekemisiin.

- Jos käyttäisimme saman energiamäärän muiden tekemisten katseluun, ei automme olisi yhtä nopea, Marko ilmoittaa.

F1-tuomaristo totesi Red Bullin auton lailliseksi viimeksi perjantaina. Tallin on väitetty käyttävän siivekkeissään liikkuvia osia, jotka ovat sääntöjen vastaisia. Todisteita ei ole kuitenkaan löytynyt.

Sport Content

Lukijoiden kommentit uutisesta (0 viestiä):
Uutisesta ei yhtään kommenttia