Mika Kallio metsästää uutta työnantajaa (03.09.)

Mika Kallio yrittää löytää uusia tuulia ratamoottoripyöräilyuralleen. Valkeakoskelainen myöntää STT:n haastattelussa, ettei hän todennäköisesti jatka Ducatin satelliittitallissa Pramac Racingissa kuluvan kauden jälkeen.

- Todennäköisyys sille, että jatkaisin nykyisessä tallissa on minimaalinen. Homma ei ole toiminut ja nyt on aika katsoa jotain muuta, toista kauttaan MotoGP-luokassa ajava Kallio kertoi STT:lle.

Kallio kertoi käyvänsä neuvotteluja muutaman MotoGP-tallin kanssa. Mikäli sopimusta kuninkuusluokkaan ei synny, vaihtoehtoina ovat Moto2-luokka tai siirtyminen Superbike-luokan MM-sarjaan.

- Moto2 aloitettiin vasta tällä kaudella ja siinä kilpailevien tallien voimasuhteita on vaikea arvioida ensi kautta ajatellen. Moto2:n suhteen tallipaikan valitseminen vaikuttaisi tällä hetkellä hakuammunnalta. Siksi Superbike tuntuisi paremmalta vaihtoehdolta, Kallio sanoi STT:lle.

Sport Content

Lukijoiden kommentit uutisesta (0 viestiä):
Uutisesta ei yhtään kommenttia